Otwarcie wystawy plenerowej "Westerplatte: Kurort - Bastion - Symbol"

1 września 2009

1 września 2009 r. Muzeum II Wojny Światowej otworzyło plenerową wystawę na Westerplatte – pt. „Westerplatte. Kurort – Bastion – Symbol”. Uroczystego otwarcia dokonał premier Donald Tusk. Celem wystawy jest przekazanie zwiedzającym kompleksowej wiedzy o trzystuletnich dziejach tego miejsca.

Narracja w dwóch wersjach językowych - polskiej i angielskiej - wychodzi naprzeciw potrzebom turystów zagranicznych, a nowoczesna forma wizualna wystawy, będąca kompromisem pomiędzy plakatem a opisem historycznym, pozwala zwiedzać to miejsce pamięci narodowej w sposób ciekawy, i jednocześnie pogłębić wiedzę historyczną.

Dzieje Westerplatte zostały przedstawione za pomocą ponad 200 planów, rycin, fotografii i dokumentów. Wystawa jest podzielona na cztery obszary, odpowiadające kolejnym etapom dziejów Westerplatte. Pierwszy z nich opowiada o powstaniu półwyspu i usytuowanym tu kurorcie, który funkcjonował do momentu zakończenia I wojny światowej. Drugi obszar został poświęcony polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej istniejącej tu w okresie międzywojennym. Trzecia część koncentruje się na obronie Westerplatte we wrześniu 1939 roku, a w czwartej zwrócono uwagę na rolę, jaką Westerplatte odgrywało w zbiorowej pamięci historycznej Polaków i polityce władz komunistycznych w latach 1945-1989.

Wstęp wolny.

Znajdź na wystawie Westerplatte