Westerplatte w czasie wojny

maj 1940

W czasie wojny teren Westerplatte był zajmowany przez Niemców. Po uporządkowaniu terenu na Westerplatte przybywali niemieccy wojskowi sporządzający dokumentację pozostałych polskich umocnień, jak również i cywile - fotografowie i zwykli ludzie zwiedzający, pragnący zapoznać się z pobojowiskiem.

Prezentowane zdjęcia pochodzą z maja 1940 r. i zostały wykonane przy okazji wizyty, jaką odbyła na Westerplatte nieznana z imienia i nazwiska kobieta, którą widać na fotografiach.

Na pierwszym ze zdjęć widać budynek Nowych Koszar oraz boisko, które służyło załodze Składnicy. W piwnicy, pod parterową częścią Koszar znajdowała się kabina bojowa: jej okna strzelnicze umiejscowione są tuż nad poziomem gruntu, w obydwu ścianach narożnika budynku. Na lewo od kabiny bojowej, w piętrowej części budynku, w jednym z okien na pierwszym piętrze 7 września obrońcy Składnicy wywiesili białą flagę.

Na drugim zdjęciu za plecami kobiety widoczny lej powstały najprawdopodobniej w wyniku wybuchu bomby lotniczej lub upadku ciężkiego pocisku artyleryjskiego. Na dalszym planie Wartownia nr 4.

Trzecie zdjęcie przedstawia kobietę pozującą na tle ruin, prawdopodobnie jednego z magazynów amunicyjnych. W tle widoczne drzewa okaleczone w wyniku ostrzału i pożarów.

Znajdź na wystawie Westerplatte